Чим небезпечна
легенева гіпертензія?

Більшість з нас знайомі з терміном «високий кров'яний тиск» або «гіпертонія», який є поширеним захворюванням серцево-судинної системи. Високий тиск виникає в артеріях, що ведуть від серця до всіх органів тіла (велике коло кровообігу). Однак підвищений тиск може виникати і в артеріях, що ведуть від серця до легень (мале коло кровообігу). Це захворювання носить назву «легенева гіпертензія». Воно менш поширене, але смертність від нього набагато вище.
 
Легенева гіпертензія - стан, що виникає в результаті підвищення кров'яного тиску в системі легеневих артерій. Воно характеризується поступовим прогресуючим перебігом і в кінцевому підсумку призводить до розвитку патологічних змін в правих відділах серця.

chest-x-ray_thumb-1-732x549 (1).jpg

Частіше хворіють люди віком від 20 до 40 років, жінок дане захворювання вражає в 4 рази частіше, ніж чоловіків. Висловлюється думка про важливу роль генетичних факторів розвитку даного захворювання.

Часто легенева гіпертензія розвивається у дітей із вродженими вадами серця, що супроводжуються підвищеним легеневим кровотоком. На пізніх стадіях захворювання може призвести до летального результату. Життєво небезпечними ускладненнями, які вимагають невідкладної допомоги, є розвиток тромбоемболії легеневої артерії.

Діагностувати легеневу гіпертензію на ранній стадії дуже складно, оскільки захворювання не супроводжується типовими симптомами і не може бути виявлено за допомогою звичайних медичних тестів та аналізів.  Навіть на пізніх стадіях симптоми легеневої гіпертензії можуть нагадувати ознаки інших захворювань серця і легенів. Часто діагноз може бути встановлений лише через 3-5 років.

Процес обстеження легеневої гіпертензії включає виявлення типових скарг, з'ясування сімейної історії хвороби, лабораторні та апаратні дослідження. Одними з таких методів дослідження є: 

  • Комп'ютерна томографія легенів із контрастуванням, що допомагає визначити причини гіпертензії в легенях, оцінити її ступінь розвитку, виявити тромби та інші захворювання легенів. Інформативність данного методу дослідження близька до 100%.  Введення контрастного посилення дозволяє побачити на знімках кровопостачання органів і систем, патологічні процеси в органах і системах (хронічні тромбоемболії, перфузії легенів, ділянки інфаркту легень та ін.), а також визначити розмір і діаметр судин легенів;

  • Магнітно-резонансна томографія серця (МРТ) - точно візуалізує розміри і функцію серцевих шлуночків.


На які симптоми варто звернути увагу?

Із розвитком легеневої гіпертензії з'являються незрозуміла задишка, схуднення, втомлюваність при фізичній активності, серцебиття, кашель, охриплість голосу. Відносно рано в клініці легеневої гіпертензії можуть спостерігатися запаморочення і непритомність внаслідок порушення серцевого ритму або розвитку гострої гіпоксії мозку. Більш пізніми проявами легеневої гіпертензії є кровохаркання, загрудинний біль, набряки гомілок і стоп, болі в області печінки.